Narkomania – czym jest? jakie niesie skutki?

Narkomania to jedna z poważniejszych chorób naszego współczesnego świata. Zabiera za sobą liczne konsekwencje, wśród których najdotkliwsze są ubytki zdrowotne, jak zatrucia organizmu, stany depresyjne, lub infekcje. Narkomania to jednostka chorobowa o niesamowitym złożonym charakterze, gdyż stanowi problem medyczny, prawny, kulturowy i społeczny. Istnieje kilka etapów intensywności kontaktu z narkotykami, zaczynawszy od inicjacji, zakończając na zaawansowanym uzależnieniu.

Co to jest narkomania?

Narkomania jest często nazywana uzależnieniem od narkotyków, czyli substancji chemicznych mających wpływ na czynność najważniejszego naszego narządu – mózgu. Nałóg fizyczny polega na doświadczeniu reakcji fizjologii organizmu po odstawieniu narkotyków, a psychiczny powoduje, że uszkodzona zostaje psychika człowieka uzależnionego. Narkomania opisuje się przede wszystkim pragnieniem narkotycznym, musem zażywania środków odurzających i potrzebą dostania narkotyku za wszelką cenę. Powody do narkomanii są różne i mają podłoże osobiste i środowiskowe. Niektóre z powodów, dla których wybrane społeczeństwo zażywają narkotyki, to:

– wpływ grupy rówieśników,

– naśladowanie ludzi starszych,

– pragnienie przeżycia przyjemnych chwil,

– ciekawość poznania tego co nieznane i nielegalne,

– brak umiejętności zorganizowania dla siebie czasu wolnego, nuda,

– zbiegostwo od problemów, – mały poziom tolerancji na bezczynność,

– zaniżony system wartości i poczucia sensu istnienia,

– uszczerbki emocjonalne.

Skutki uzależnienia od narkotyków

Narkotyki są bardzo niebezpieczne. Skutki narkomanii tyczą się funkcjonowania poszczególnych narządów i psychiki. Choroby psychiczne, na które narażeni są ludzie uzależnieni, to przede wszystkim: zaburzenia osobowości i nastroju, stany lękowe, depresja, psychozy, nerwica. Może się zdarzyć, że wystąpi nadmierna senność lub wręcz przeciwnie – bezsenność. Używki mogą wpływać niewłaściwie na prawie każdy narząd w organizmie. Mogą pojawić się napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia, nudności i wymioty czy bóle głowy. Determinuje do udaru mózgu, uszkodzenia nerek i wątroby, zawału serca, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego. Powodują osłabienie łaknienia, stratę masy ciała, wyniszczenie organizmu, zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie a nawet brak płodności, spadek libido i zaburzenia odporności.

Leczeniem uzależnienia od narkotyków specjalizują się ośrodki terapii https://osrodek-terapii.com/narkomania.html

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *