Narkomania – współuzależnienie rodziców

Narkomania jest straszną chorobą, na którą cierpi nie tylko sam człowiek uzależniony, ale również cała jego rodzina. Bliscy podporządkowują swoją codzienność nałogowcowi i w konsekwencji wpadają w niebezpieczne współuzależnienie. A zwłaszcza narażeni są rodzice – ludzie najbardziej związane z osobą biorącą narkotyki.

Narkomania to podstępne i nieprawdopodobnie niebezpieczne zaburzenie, które sprawia wrażenie, że cierpiąca na nie osoba traci nad sobą kontrolę i wpada w prawdziwą paranoję. Jej myśli krążą wyłącznie wokół środków odurzających, zaczyna dzień od ich przyjmowania, zastanawia się, jak zdobyć pieniądze na narkotyki oraz gdzie je zakupić. Wszystko, co do tego czasu było dla tej osoby ważne, przestaje się liczyć. Uzależniony traci zainteresowanie uprzednimi pasjami, nie dba o swoje obowiązki i ważne relacje międzyludzkie.

To oczywiste, że ludzie bliskie narkomanowi nie mogą zostawać nieporuszeni. Próbują powstrzymywać osobę chorą, nie pozwalać jej na to, by pogrążała i rujnowała swoje życie. Niestety z czasem stają się bezsilni. Świat z nałogowcem ciągnie za sobą sporo konsekwencji w psychologii.

Problemy i szaleństwo, które narkomania wywołuje mają mocne działania na człowieka uzależnionego, a rodzice, którzy stają się współuzależnieni doświadczają je tak samo dotkliwie.

Rodzina uzależnionego najpierw próbuje przemówić mu do rozsądku i wyperswadować branie narkotyków. Bliscy izolują się od znajomych i bliskich, starając się zatrzymać problem w tajemnicy, w miarę możliwości zastępują narkomana w jego obowiązkach, i czasem również spłacają jego długi.

Podlegają fałszywemu złudzeniu, że są w stanie kontrolować osobę chorą, utrzymywać jej nałóg w bezpiecznych rękach, przeszukują jej rzeczy osobiste, konta na portalach społecznościowych, telefon, proszą, szantażują, grożą i moralizują. Wszystko to po to, aby nie doprowadzić do całkowitego zniszczenia życia związanej z uzależnieniem od środków odurzających.

Mimo to, że wszystkie te działania mają na celu przyniesienie pomocy, w rzeczywistości mogą przynieść same szkody. W ten sposób nawet członkowie rodziny i bliscy, którzy sami nie zażywają, koncentrują swoje życie codzienne na narkotykach. Ich świat nie jest zależy od nich, ale od nałogu. Zaprzestają dbać o siebie, zaniedbują własne potrzeby, a przy tym umacniają narkomana w jego uzależnieniu.

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *