OBJAWY UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Narkomania to problem społeczeństwa. Jest mitem, że narkomania tyczy jedynie ludzi bezdomnych, mieszkających na przystankach, którym w życiu się nie powiodło. Narkomania może dotknąć dosłownie każdego człowieka, nie tylko tego, kto „wygląda” jak stereotypowy narkoman. Kłopot z narkotykami może mieć ktokolwiek z naszego otoczenia, nawet ktoś, kogo w ogóle o to nie podejrzewamy, bo przecież ma dobrą pracę, wspaniałą rodzinę lub dobre oceny w szkole i wielu bliskich i przyjaciół. Uzależnienie od narkotyków to choroba i jak większość chorób może zachorować na nią każdy człowiek.

Objawy uzależnienia

Nie wpierajmy sobie, że na pewno „ktoś by coś zauważył”. Istnieje mnóstwo dowodów tej choroby, które bardzo łatwo nie dostrzec i nie zauważyć. Naprawdę trzeba potrafić zauważać szczegóły, które mogą wskazywać na to, że problem istnieje, aby jak najszybciej zareagować i pomóc pokrzywdzonemu.

Ludzie uzależnieni często cierpią na zmiany zachowania. Zupełnie nagle zmieniają swoje nawyki, porzucają dotychczasowe zainteresowania i pasje. Zażywanie narkotyków objawia się również wahaniami humoru oraz aktywności. Nadmierne pobudzenie i nadmiar energii aż do apatii, zobojętnienie, niechęć do rozmaitej aktywności fizycznej i psychicznej to kolejny objaw uzależnienia. Dodatkowo mogą wystąpić zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Kolejnym objawem zażywania narkotyków może być nagłe chudnięcie.

Ćpuństwo często idzie też w parze ze zmianą cery, wskutek tego staje się i blada i ziemista. Narkomania ma również łatwo zauważalne symptomy jak rozszerzone lub zwężone źrenice oraz ,,efekt czerwonych oczu”. Narkomania wpływa niekorzystnie na układ odpornościowy, co doprowadza do tego, że osoba częściej łapie infekcje. Zdarzają się też bóle różnych części ciała, może występować utrata apetytu i zaburzenia natury psychicznej. Zaniki pamięci, zaburzenia świadomości, nadmierna senność, apatia – to jedne z wielu przyczyn przewlekłego uzależnienia od narkotyków. Narkomania może powodować omamy i halucynacje – osoba uzależniona widzi ludzi i rzeczy, których w rzeczywistości nie ma.

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *