RYZYKO UZALEŻNIENIA OD HAZARDU

Losowe gry na pieniądze to przede wszystkim sposób spędzenia wolnego czasu i rozrywka. Jednakże istnieje ryzyko, ęe mogą one uzależniać. Co prawda ten problem tyczy małej liczby graczy, bo zaledwie 2 procent, jednak każdy hazardzista powinien pamiętać o istniejących czynnikach ryzyka i zwracać na nie uwagę. Do nich należą motywacje finansowe, psychologiczne oraz tzw. wyzwalacze – czyli wzory zachowań, które powtórzone, wywołują natychmiastową potrzebę zagrania. Hazard może stać się naprawdę ryzykiem, kiedy gracz traktuje go nie jak zwykłą rozrywkę, lecz widzi w nim sposób na poradzenie sobie z trudnymi emocjami, problemami, ucieka od życiowej nudy lub bierze to jako receptę na zdobycie szybkich i łatwych pieniędzy.

Najważniejsze jest to, co dzieje się w umyśle i w sercu gracza, gdyż głównie od odczuwanych przez niego emocji oraz sposobu angażowania się w hazard zależy, czy rozrywka ta stanie się dla niego ryzykowna, czy też pozostanie bezpiecznym hobby. Najszybciej uzależniają się te osoby, które mają mocne zapotrzebowanie na adrenalinę i ryzyko w życiu i lubią je nie tylko w losowych grach. Dla tych ludzi emocje pojawiające się podczas typowania zakładów bukmacherskich czy podczas grach na automatach mogą się stać najlepszą metodą przeciwko nudzie lub samotności; metodą, która nakręca, dodaje energii, pozwala zapomnieć o problemach. Ogromnym czynnikiem ryzyka jest również silna potrzeba rywalizacji, która występuje głównie u młodych mężczyzn. Ci panowie chcą zmierzyć się z innymi, aby udowodnić, że są od nich lepsi. Uzależnia oczywiście nie tylko sama rywalizacja, lecz emocje, które się podczas rozgrywek pojawiają. Zwłaszcza chodzi o rosnące napięcie podczas oczekiwania na rozstrzygnięcie oraz spadek napięcia w momencie ogłoszenia werdyktu. Wtedy pojawia się euforia, albo frustracja – u hazardzistów obie emocje są doskonałą motywacją do dalszych rozgrywek.

Co ochroni przed ryzykiem? A no przede wszystkim wiedza, świadomość i umiejętność kontrolowania samego siebie. Jeżeli dla któregoś hazardzisty jest to za trudne, powinien sięgnąć po wsparcie specjalistów i terapeutów.

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *