Uszkodzenia mózgu przez narkotyki

Przeprowadzono nie dawno badania, nad tym jak szkodliwe mogą być skutki uzależnienia od alkoholu i narkotyków w przedniej części kory mózgowej. Zarówno narkotyki jak i alkohol mają bardzo szkodliwy wpływ na objętość przednich płatów kory mózgowej – dodatkowo trzeba zaznaczyć, że nadużywanie narkotyków zwiększa ryzyko wystąpienia wirusa zapalenia wątroby typu C.

Badania wykazały, że u osób, które nadużywają narkotyków, bądź są już od nich uzależnione znacznie szybciej starzeje się mózg. W śródmózgowiu i przodomózgowiu następuje przyspieszone starzenie.

Skutki uboczne zażywania narkotyków?

Zwłaszcza kokaina i opiaty zwiększają i przyśpieszają uszkodzenia mózgu; ponadto:

W zależności od przyjmowanych substancji psychoaktywnych uszkadzamy na własne życzenie swój organizm.

W przypadku zażywania haszyszu i marihuany pojawia się nadmierna senność, wzmożona potliwość, bóle głowy, przekrwienie oczu, problemy z koncentracją, nauką i pamięcią, zaburzona koordynacja ruchowa, podniesione ciśnienie, przyspieszone tętno a także problemy z potencją.

W przypadku zażywania halucynogenów pojawia się paranoja, psychoza, depresja, długotrwałe przyjmowanie grzybów halucynogennych np. może prowadzić do zniszczenia wątroby i nerek.

W przypadku zażywania narkotyków stymulujących – ecstasy, amfetamina, metaamfetamina – pojawiają się skoki ciśnienia, zawał serca, zaburzenia rytmu serca.

W przypadku zażywania opioidów – morfiny, kodeiny czy heroiny – pojawiają się zawał serca, udar mózgu, perforacja żołądka czy jelit, obrzęki płuc (które mogą prowadzić do rychłej śmierci).

Bardzo często narkotyki wywołują choroby psychiczne: nerwicę, stany lękowe, depresję, psychozy różnego typu, zaburzenia nastroju czy nawet zaburzenia osobowości.

Ponadto, nadużywanie każdego z narkotyków może prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby a także do napadów padaczkowych, zawału serca czy udaru mózgu. Uzależnienie od narkotyków wywołuje chęć sięgnięcia po coraz większe dawki. To zaś może prowadzić (i najczęściej prowadzi) do przedawkowania bądź silnego zatrucia – a to może prowadzić do śmierci.

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *