UZALEŻNIENIE OD HAZARDU

Uzależnienie od hazardu to bardzo specyficzny stan psychiczny traktowany jako poważna choroba utrudniająca prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie i świadome podejmowanie decyzji. Dla niektórych osób zwykła gra może przemienić się w istny nałóg, który z początku jest bardzo trudny do zdiagnozowania jako uzależnienie. Dopiero z upływem czasu ujawnia się destrukcyjny mechanizm przynoszący coraz to większe straty w sferze emocjonalnej i finansowej. Hazard to nie tylko gra, lecz także patologiczny rodzaj zaburzeń psychicznych i aspektów psychologicznych.

Uzależnieniem od hazardu można nazwać cały szereg procesów zachodzących w psychice gracza, dla którego z pozoru niewinna gra może okazać się pułapką, z której ciężko się uwolnić. Początki uzależnienia są dla większości niezauważalne- pierwsze rozdanie kart, pierwszy telefon, SMS może zamienić się w chęć dalszej kontynuacji gry z przekonaniem o wygranej. W ten oto sposób hazardzista zaczyna coraz to częściej grać i dawać coraz to większe stawki zapominając o realnym świecie i już poniesionych stratach. Podejmowanie kolejnych prób z przekonaniem, iż to właśnie teraz wygra to w wielu przypadkach błędne koło, które coraz mocniej wciąga, gdy pojawi się chociaż jedna wygrana. Hazardzista nie jest w stanie nad tym zapanować, mimo iż twierdzi, że ma wszystko pod kontrolą.

Ze względu na różne aspekty psychologiczne rozróżnia się różne fazy związane z uzależnieniem od hazardu:

  • Faza ZWYCIĘSTW, w której hazardzista ciągle myśli o wielkiej wygranej lub jej powtórzeniu i zawsze jest optymistycznie nastawiony do dalszej gry. Jego dążenie do celu wzbudza u niego coraz to silniejsze pobudzenie skutkujące coraz to częstszymi zakładami i wyższymi stawkami.
  • Faza STRAT, w której hazardzista zaczyna kłamać w celu ukrycia swojego uzależnienia i grać kosztem domu, pracy, przyjaciół. Stawia coraz to wyższe zakłady, które narażają go na wysokie straty, które to z kolei zamieniają się nierzadko w ogromne długi. Osoba uzależniona od hazardu w przypadku powodzenia w grze spłaca swoje długi tak naprawdę nie wychodząc na prostą, jednak zawsze z myślą, że za chwilę nastąpi jego „wielka wygrana”, dzięki której wszystko spłaci.
  • Faza DESPERACJI to faza, w której życie hazardzisty zmienia się drastycznie- separuje się od rodziny i bliskich, traci pracę, a jego długi narastają do rozmiarów wywołujących u niego panikę.
  • Faza UTRATY NADZIEI to najcięższa faza, z którą hazardzista ma prędzej czy później do czynienia. Jest to bardzo trudna faza, gdyż utracenie nadziei skutkuje zazwyczaj myślami samobójczymi, uzależnieniem się od alkoholu. Niektórzy uzależnieni hazardziści, których zaczyna gnębić poczucie beznadziejności, zwracają się o pomoc do bliskich lub specjalistów.

 

Wszystkie te fazy uświadamiają jak bardzo niebezpieczne i dramatyczne skutki może mieć uzależnienie od hazardu. Uzależnienie to choroba, którą można leczyć. Jednak to hazardzista musi sam dostrzec swoje uzależnienie, aby móc walczyć o swoje życie i komfort psychiczny. Z pomocą specjalistów i wsparciem rodziny oraz bliskich osoba uzależniona może wyjść na prostą i zacząć nowe życie zamykając rozdział hazardu.

Osoby uzależnione mogą skorzystać z oferty ośrodka leczenia uzależnień “Słoneczna” w Nowym Sączu

https://osrodek-terapii.com/hazard.html

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *