Wpływ uzależnienia od hazardu na relacje w rodzinie

Problemy emocjonalne i finansowe

 

Utrata pieniędzy to najczęstszy problem. Bywa tak, że z dnia na dzień rodzina traci materialne zabezpieczenia – znikają pieniądze z oszczędności, bieżących wynagrodzeń, wartościowe rzeczy. To w rodzinie budzi przerażenie i złość. Członkowie rodziny czują się oszukani, zdezorientowani i skrzywdzeni. Dodatkowo do tego jeszcze wstydzą się za osobę uzależnioną, tracą do niej poczucie zaufania. To z kolei zamienia się bardzo często w izolację – także w stosunku partnera, czy współmałżonka który zawiódł, jak i w izolację społeczną. Zranieni i załamani członkowie rodziny nie chcą bliskości emocjonalnej lub fizycznej z osobą uzależnioną od hazardu. Osoby uzależnione poprzez doznawany wstyd, niespłacone długi izolują się również od innych ludzi, a nierzadko nawet od bliskich znajomych i przyjaciół, rodziny.

W tym wszystkim nie brakuje również nadziei – wiary w to, że skoro osoba uzależniona miewa okresy powściągliwości to uda się pokonać ten problem i życie wróci do normalności. Jednak za moment znów pojawia się rozczarowanie, cierpienie i poczucie bezradności.

 

Problemy finansowe mogą przełożyć się także na zdrowie fizyczne i psychiczne i spowodować np.:

 

– bezsenność,

– utratę chęci do wykonywania codziennych obowiązków,

– zaburzenia lękowe,

– bóle głowy i mięśni,

– owrzodzenie,

– problemy z wypróżnianiem,

– brak apetytu lub jego nadmiar,

– zmęczenie psychiczne i fizyczne,

– poczucie bezradności i beznadziejności,

– myśli samobójcze,

– depresję.

Stres może doprowadzić do ogólnego wyczerpania. Co więcej zdarza się, że ktoś z członków rodziny, próbując zapanować nad zaistniałą sytuacją, bardzo często bierze na siebie więcej powinności. Osoba uzależniona tak skupia uwagę najbliższych, że zaczyna im brakować czasu na swoje własne potrzeby i przyjemności.

Hazard pociąga za sobą również przemoc fizyczną i psychiczną w stosunku do partnera lub małżonka, albo rodziców, dzieci czy innych bliskich. W tej sytuacji trzeba musieć jak najszybciej szukać pomocy.

 

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *