Wszystko co musisz wiedzieć o hazardzie, przed podjęciem leczenia.

Gry hazardowe są niebezpieczne głównie dlatego, że z początku wydają się być naprawdę świetną zabawą, rewelacyjną wręcz formą rozrywki. Wizyta w kasynie czy spotkanie ze znajomymi i granie w karty choć na 2,3zł to dreszczyk emocji. Zdrapki to przecież niewinna zabawa, w której można wygrać jakiś grosz… Skutki takiego uzależnienia jednak, mogą być tragiczne, mogą powodować spore długi, rozpad rodziny a nawet… prowadzić do samobójstwa.

Hazard – tym mianem określa się wszystkie gry na pieniądze czy inne wartościowe przedmioty. Z angielskiego “hazard” oznacza “ryzyko”, zaś z francuskiego: “przypadek, łut szczęścia”.

Które gry, to tak naprawdę gry hazardowe?

-loterie, gry liczbowe, bingo, gra w kości, gry karciane, ruletka, zakłady wzajemne, wyścigi koni, psów, kasyna online, gra na giełdzie…

Bukmaherstwo – zakłady sportowe i wzajemne – również zaliczają się do hazardu.

Jak rozwija się uzależnienie od hazardu?

Szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływa na rozwój uzależnienia. Najczęściej: zaburzenia w samoocenie, problemy w relacjach z ludźmi, silne stany pobudzenia, które pojawiają się nie wiadomo skąd i nie wiadomo kiedy.

Hazard staje się problemem wtedy, kiedy jako gracz przestajesz traktować grę jako zabawę, kiedy odczuwasz nieodpartą chęć grania i to na coraz większe stawki. Szybko w ten sposób wpadasz w błędne koło, tracisz zdolność do realnego oceniania sytuacji, uzależniasz się nie od samej gry, ale od emocji jej towarzyszących. Całe Twoje życie zaczyna koncentrować się na grze. Ignorujesz uwagi otoczenia o tym, że może czas przestać, że masz poważny problem…

Wyróżnia się 4 fazy hazardu.

Faza zwycięstw.

Faza strat.

Faza desperacji.

Faza utraty nadziei.

Uzależnienie od hazardu potrafi rozwijać się naprawdę powoli. Jednak im wcześniej osoba uzależniona poszuka pomocy, tym skutki uzależnienia będą mniej drastyczne (a o nich wspomnieliśmy już wyżej). 4 faza (utrata nadziei) jest takim… ostatnim dzwonkiem na szykanie pomocy u specjalistów. Jeśli przyznasz się przed samym sobą, że masz problem, że jesteś uzależniony – wtedy terapia będzie skuteczna.

Post Author: Lucyna

Pomagam przezwyciężyć nałóg osobom uzależnionym od hazardu i innych używek takich jak alkohol, narkotyki. Jeżeli Ty lub bliska Ci osoba potrzebuje pomocy skontaktuj się ze mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *